Tyrannosaurus definitivně sesazen z trůnu

…fakticky byl T. rex připraven o „titul“ největšího masožravého dinosaura (a tím pádem i největšího dravého suchozemského tvora) již v roce 1993, kdy byl objeven Giganotosaurus. Nové, přesnější odhady velikosti teropoda spinosaura však potvrzují to, co předpokládal již autor jeho popisu Ernst Stromer v roce 1915 – tento obr s termoregulační „plachtou“ na zádech je největším suchozemským predátorem všech dob.

Titul největšího dinosaura nebo největšího dravého dinosaura (což jsou dvě naprosto odlišné kategorie) patří mezi nejprestižnější záležitosti v populárním pojetí paleontologie. Po svém objevu v roce 1902 byl Tyrannosaurus považován za jednoznačně největšího a bezkonkurenčně nejnebezpečnějšího dinosaura vůbec. Američané byli hrdí na „svého“ predátora s 1,5 metru dlouhou lebkou s až 30 cm dlouhými tesáky (právě ve velikosti zubů ovšem T. rex dosud o primát nepřišel). V roce 1915 německý paleontolog Ernst Stromer objevil a popsal v severní Africe ještě postatně většího teropoda, kterého nazval Spinosaurus aegypticus. Měl dlouhé a protáhlé čelisti podobné krokodýlím a na zádech trnovité, až 1,8 metru vysoké kostěné výběžky páteřních obratlů, mezi kterými byla pravděpodobně natažena jakási kožní plachta, protkaná cévami s proudící krví. Ta zřejmě sloužila k úpravám teploty podle denní doby (např. ráno nastavilo zvíře plachtu ve směru přicházejících prvních paprsků a kapiláry v subepidermální vrstvě se rozšířily, krev se v nich ohřála a umožnila rychlejší zažehnutí metabolické pece obřího predátora).

Spinosaurus se živil především rybami a pravděpodobně žil na okrajích jezer a vodních toků (které před 100 miliony let v oblasti dnešní pouště Sahary byly poměrně hojné). Pokud jste viděli film Jurský park 3 (bohužel ve všech aspektech zdaleka nejslabší z dosavadní trilogie JP), spinosaurus tam hraje roli hlavního „padoucha“, nejsilnějšího dravce, který dokonce v úvodu zabije tyranosaura (bavil jsem se tím, jak se na DML rozpoutala vášnivá a zcela vážně pojatá diskuse na toto téma). Faktem je, že spinosaurus byl mezi masožravými dinosaury obr. Připomeňme si v krátkosti rozměry předchozích „rekordmanů“:

Megalosaurus bucklandi – 9 metrů, 1 tuna (1824-1878)

Allosaurus fragillis  – 12 metrů, 2 tuny (1878-1905)

Tyrannosaurus rex13 metrů, 6,5 tuny (1905-1995)

Giganotosaurus carolinii – 13,5 metru, 8 tun (1995-2006)

Spinosaurus aegypticus – 16-18 m., 8 ale možná i kolem 12 tun (2006-dosud)

O velikosti spinosaura kolovaly legendy již od druhé světové války, kdy bohužel došlo ke zničení holotypu v Mnichovském muzeu následkem spojeneckého bombardování (r. 1944). Dlouho trvalo, než byly objeveny další pozůstatky tohoto giganta a kompletní materiál nemáme k dispozici dodnes. Nicméně metody komparativní anatomie a počítačového scalingu natolik pokročily, že jsme schopni zaplnit většinu chybějícího materiálu alespoň trojrozměrnou rekonstrukcí, jejíž přesnost je velmi vysoká. Podle posledních výzkumů měřila lebka spinosaura kolem 1,75 metru, z čehož vyplývají zmíněné rozměry těla. To ale není všechno….kuloárové řeči v muzejních chodbách stále špitají informace o ještě podstatně větších kostech, přiřaditelných k tomuto druhu. Jedna nekompletní lebka má být údajně dlouhá až 2,4 metru, což by nasvědčovalo existenci dravého dinosaura o délce přes 20 metrů! Jeden z mnoha k tomuto tématu se vztahujících článků:

http://www.livescience.com/animalworld/060301_big_carnivores.html

———

komentářů 8

Filed under Rekordy a statistika, Spekulativní paleontologie, Teropodní dinosauři

8 responses to “Tyrannosaurus definitivně sesazen z trůnu

 1. PoK

  Tý jo!To jsou kusy! 😉

 2. autor

  no to teda jsou 🙂

 3. Pokud mám správné informace, tak 1944 byla zničena i Carcharodontosaurova kostra. Rozdíl je v tom, že šlo o exponát z drážďanského muzea. Ach ta válka…Jinak, moc zajímavý článek.

 4. autor

  Čau, Dane. Jo, C. byl tímto způsobem také zprovozen ze světa, tedy aspoň ten holotyp. Měli to ti pitomci už o dva roky dříve převézt do nějakého krytu a nenechávat to v muzeích 😦

 5. Pravda. Co se dá dělat. V té době, bych řekl, je asi moc věda nezajímala. Chybou bylo, že tam ty kostry vůbec měli. Podle mně by se dočkaly lepší budoucnosti někde v USA nebo Asii.Co se Carcharodontosaura týče, tak toho Sereno zase „znovuobjevil“ a tenhle je prý ještě větší, takže to nakonec dopadlo dobře… (pokud se to tak dá říct:o))Mimochodem mrkni na wildprehistory.org. Už fungujeme:o)!

 6. autor

  Tak určitě bych netvrdil, že věda je nezajímala, nicméně v té době už byly nálety tak intenzivní, že všechny obyvatele zajímala toliko záchrana vlastního života. V USA by to určitě bylo v bezpečí, ale v Asii teda pochybuju 🙂 Jo, ten exemplář z r. 1996 je skvělej .-)

 7. Technika ano, ale pochybuju, že se Němci pouštěli do bádání dinosauřích fosílií během náletů (a vlastně celkově od 1939-1945). S tou Asii mi to připomíná, jak jeden z předních polských znalců dinosaurů (Karol Sabath) vyprávěl o tom, jak cestoval po světě a navštěvoval známá muzea (teda vlastně on cestoval pracovně, ale to je vedlejší). Nejvíce jej prý ohromila smontovaná kostra brachiosaura (Berlín), barosaura (NY) a pak tarbosaura v muzeu v Ulánbátaru. V prvních dvou případech se jednalo o exempláře v prostorné hale, ovšem tarbosaurus byl téměř přitlačen ke stropu:o). Takže asi máš pravdu. Zde ty podmínky nejsou příliš… jak bych to řekl… prostorné:o).

 8. Petr Jirsák

  musíme si ale přiznat pánové, že i takový Velociraptor velikosti krocana, by člověku nahnal strach.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s