První suchozemští živočichové viděli barevně

…už před 400 miliony let

Podle nového výzkumu australských vědců viděli první obratlovčí obyvatelé souše již barevně. Profesor Shaun Collin a jeho kolegové z University of Queensland oznámili tento objev v odborném časopisu BMC Evolutionary Biology. Vědci studovali sítnici australské plicnaté ryby druhu Neoceratodus forsteri, která je považována za "žijící fosílii" a podobá se fyziologicky prvním rybám, které v devonu lezly pomocí zpevněných násadců ploutví po souši (ryby lalokoploutvé). Výzkum odhalil u tohoto druhu přítomnost genu zodpovědného za tvorbu opsinu, zrakového pigmentu ve fotoreceptorických buňkách sítnice. Biologové také objevili všech pět fotoreceptorických genů, přítomných v různých kombinacích u vyšších obratlovců. Tato schopnost představovala pro prvotní terestrické obratlovce výraznou výhodu, především ve schopnosti rozeznat jakost a kvalitu potravy, potažmo nebezpečné objekty a látky v jejich environmentu.

http://www.abc.net.au/science/news/stories/2007/2068974.htm

komentáře 2

Filed under Nezařazené

2 responses to “První suchozemští živočichové viděli barevně

  1. A proč by neměli vidět barevně?Myslím, že právě barevné vidění světa vytáhlo mořské obratlovce na souš, která je tak zajímavá.

  2. autor

    Barevné vidění určitě není prekurzorem pro přechod z vodního prostředí na souš. Tím byla relativně velká potravní nabídka a volné ekologické niky v kombinaci se stále se zlepšujícími fyziologickými adaptacemi pro život mimo vodní prostředí. Mezi ty ale nepatřilo vnímání barevného spektra, byť mohlo do jisté míry znamenat výhodu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s