Megalosaurus now and then

….aneb dvě podoby prvního popsaného dinosaura

V únoru roku 1824 představil britský přírodovědec reverend William Buckland ohromenému publiku Londýnské geologické společnosti prvního (jak se později ukázalo) z velmi dlouhé řady „předpotopních plazích monster“, teropodního dinosaura druhu Megalosaurus bucklandii (tehdy ještě samozřejmě neměl toto druhové jméno). Středně velký dravý dinosaurus po sobě zanechal fosílie, které jen velmi přibližně odhalovaly údaje o velikosti a tvaru svého dávného původce. Ještě o tři desetiletí později proto pod zručnýma rukama sochaře Benjamina Waterhouse Hawkinse a paleontologa Richarda Owena vznikly betonové modely megalosaura, které se reálnému zvířeti podobaly jen velmi vzdáleně (nicméně byly nádherné a svým způsobem oduševnělé).

Betonový model megalosaura z poloviny 19. století (v pozadí vlevo) a ilustrace současného dynamického pojetí jeho vzezření. Autor: Luis V. Rey, blog http://luisvrey.wordpress.com/

O velmi zdařilé vizuální srovnání tehdejšího a dnešního pojetí vzezření megalosaura se nyní pokusil ilustrátor Luis V. Rey (v rámci participace na knize Dinosaur Art: The World’s Greatest Paleoart). Jeho teropod odpovídá současné představě, která je od té viktoriánské vzdálená 150 let v čase i proměnách vědeckého myšlení. Jen posuďte sami – megalosaurus z roku 2012 je nesrovnatelně rychlejší, obratnější, štíhlejší a dynamičtější. Waterhousův model dnes již působí spíše jako propracovaná varianta draka z lidových pohádek. Není proto divu, že neodmyslitelně patří k ikonám, vztahujícím se k dějinám paleontologie.

Odkazy:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Megalosaurus

http://cs.wikipedia.org/wiki/William_Buckland

http://cs.wikipedia.org/wiki/Luis_Rey

http://luisvrey.wordpress.com/

 

komentáře 2

Filed under Dějiny paleontologie, Paleoart, Teropodní dinosauři

2 responses to “Megalosaurus now and then

  1. Jan Černý

    Mohl bych být tak smělý a požádat autora o infromace ohledně zmiňované publikace (Dinosaur Art: The World’s Greatest Paleoart); ta mě velice zajímá.
    Děkuji, přeji hezký den

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s