Nový teropod a nová Příroda

…aneb co má společného Skorpiovenator a Nature?

Zdá se, že ještě na sklonku kalendářního roku dohání letos trochu slabší statistika nově popsaných dinosauřích rodů svoje renomé z posledních bohatých let. Není tomu dlouhý čas, kdy na seznam zhruba 659 dnes známých validních rodů neptačích dinosaurů přibyl další sauropod ze skupiny Titanosauria Pitekunsaurus macayai. Tento paleontologický „dárek“ pocházející z argentinské provincie Neuquén byl objeven již v dubnu roku 2004 průzkumníkem olejářské společnosti Luisem Macayou (od kterého odvozuje své druhové jméno). Nedávno byl tedy popsán paleontology L. S. Filippim a A. C. Garridem a rozmnožil tak již poměrně úctyhodnou řadu dnes známých svrchnokřídových sauropodů.

Nyní se hlásí o slovo ještě jeden argentinský rodák, tentokrát zbrusu nový abelisauridní teropod s nádherným jménem Skorpiovenator bustingorryi. Scorpion King straší filmové diváky už nějaký ten rok, skutečný „Lovec štírů“ byl však popsán až na sklonku roku 2008. Nový teropodní dinosaurus žil v období svrchní křídy (stupeň cenoman), asi před 93 miliony let. Jeho pozůstatky byly objeveny v proslulém patagonském souvrství Huincul, nedaleko města jménem El Chocón. Je tedy pravděpodobné, že tento zhruba 6-7 metrů dlouhý dravec sdílel ekosystémy s obřím konkurentem mapusaurem z čeledi Carcharodontosauridae a také jiným abelisauridem rodu Ilokelesia. Zhruba ve stejném období žili hodně daleko odtud také jediní (na základě kosterních pozůstatků) dosud známí „čeští“ dinosauři.

Ale zpět na Gondwanu. Typový exemplář popsali na základě téměř kompletní kostry paleontologové Canale, Scanferla, Agnolin a Novas. Chyběla pouze větší část kostí předních končetin, malá část kostry zadní končetiny a partie ocasní páteře. Jméno Skorpiovenator je trochu zavádějící, bylo zvoleno s ohledem na velký počet živých štírů, vyskytujících se v místě vykopávek. Druhové jméno je poctou pro majitele pozemku, na kterém byl dinosaurus objeven, tím je farmář Manuel Bustingorry. Autoři popisu ve zmíněné studii stanovili také nový klad Brachyrostra pro jihoamerické abelisauridy. Jeho zástupcem je pochopitelně také sám Skorpiovenator.
 

Na závěr si dovolím malé upozornění – dnes opět vychází nové číslo časopisu Příroda (leden-únor 2009). Jeho skromnou součástí je také můj krátký článek o bizarním jihoamerickém ptáku hoacinovi, dalším tvorovi z řady jakýchsi „živoucích fosílií“ dnešního světa. Tak tedy hezký víkend všem čtenářům (dle časových dispozic) blogujícího Dinosaura.

 

1 komentář

Filed under Sauropodní dinosauři, Teropodní dinosauři

One response to “Nový teropod a nová Příroda

  1. autor

    Také na Oslovi: http://www.osel.cz…hp?clanek=4142 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s