Státní muzeum přírodní historie ve Stuttgartu

…aneb sobotní návštěva u Lví brány

O víkendu jsme se s Jiřím Meixnerem (viz odkaz na jeho blog pod článkem) vydali na cestu do německého Stuttgartu, které kromě sídla automobilek Mercedes-Benz a Porsche hostí také velmi hezké muzeum věnované (mimo jiné) paleontologii. Město na řece Neckar má přes půl milionu obyvatel a nabízí k prohlédnutí také množství historických památek. Místní Staatliches Museum für Naturkunde Stuttgart (zkratka SMNS) je uznávanou institucí s velkým množstvím krásných exemplářů fosílií i recentních organismů. Spolu s muzeem v Karlsruhe představuje dvě hlavní úložiště přírodnin německé spolkové země Bádensko-Württembersko. Expozice je umístěna ve dvou velkých budovách na ploše městského parku Rosenstein. V zámku stejného jména jsou umístěny spíše expozice biologického a ekologického charakteru, v budově Museum am Löwentor (ležící asi půl kilometru daleko od první) pak sbírky geologické a paleontologické. Právě ty nás zajímaly nejvíc, i když toho bylo k vidění samozřejmě mnohem více.

 

Plateosauři byli jedni z prvních velkých dinosaurů, obývajících severoevropské ekosystémy v období svrchního triasu (asi před 214 – 204 miliony let). Dosahovali až desetimetrové délky a čtyřtunové hmotnosti a dožívali se zřejmě více než 20 let. Na území dnešního jihozápadního Německa byli kdysi hojní. Kredit: Nobu Tamura, Wikimedia Commons

 

Novější budova muzea byla dokončena roku 1985 a je vyvedena v moderním stylu. Jedná se vlastně o jedinou velkou místnost se třemi podlažími a výstavní plochou o výměře 3500 metrů čtverečních. Nejvyšší bod stropu výstavní haly leží v úrovni 11 metrů od podlahy a působí skutečně impozantně. Ročně toto muzeum navštíví desítky tisíc návštěvníků (obě pak zhruba 110 tisíc turistů ročně). Největším „tahákem“ expozice jsou nepochybně dinosauři, jejichž fosílie byly v tomto německém státě objeveny – svrchnotriasoví sauropodomorfové rodu Plateosaurus. Ti jsou dnes nainstalováni v podobě koster i modelů v moderním dioramatu, které s nimi sdílejí také další „místní“ dinosauři – teropodi prokompsognátové (Procompsognathus triassicus). Z dinosaurů, kteří s Německem nemají nic společného, zde najdeme model hlavy i lebku tyranosaura, celou kostru teropoda alosaura nebo velmi zdařilé modely deinonycha („holou“ i „opeřenou“ verzi), dále nezbytného (v tomto případě ale „echt“ německého) archeopteryxe, oviraptora ad.

Nejpočetnější součástí expozice jsou ale fosílie mořských živočichů, zejména z vrstev triasového a jurského stáří. Kromě početných schránek amonitů, otisků lilijic, ramenonožců a dalších bezobratlých se tu setkáme také s množstvím malých až obřích koster ichtyosaurů, plesiosarů a pliosaurů nebo třeba žraloků. Největší kostra přitom měří na délku zhruba kolem osmi metrů. Nezanedbatelná je také „kenozoická“ část výstavy, která nás zavede mezi modely mamuta srstnatého, kosterní exempláře dalších chobotnatců,  arsinoitérií, třetihorních kopytníků i pravěkého člověka. Zejména stojí za zmínku lebka člověka steinheimského (pocházející rovněž z území státu, z okolí města Steinheim an der Murr), ale velmi pěkné jsou také zkameněliny neandrtálců a paleolitických lovců „moderního typu“.  Návštěva tohoto muzea proto rozhodně stojí za zvážení a lze ji jen doporučit.

 

Odkazy:

http://jirimbloguje.wordpress.com/2012/10/22/stuttgart-ulm-20-21-10-2012/

http://cs.wikipedia.org/wiki/Stuttgart

http://en.wikipedia.org/wiki/State_Museum_of_Natural_History_Stuttgart

http://en.wikipedia.org/wiki/Plateosaurus

 

1 komentář

Filed under Dinosauři ze sousedních zemí, Jiné pravěké organizmy, Na cestách, O dinosaurech obecně, Pozvánky a tipy

One response to “Státní muzeum přírodní historie ve Stuttgartu

  1. Lukáš Tomášek

    To jste se tedy měl. Ale snad se tam také podívám, pojedu-li někdy kolem.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s